Barbenheimer nemkívánatos Oroszországban

2023.09.08. - 08:00

A hollywoodi filmek, a “Barbie” és az “Oppenheimer” nem felelnek meg annak a célkitűzéseinek, amely a hagyományos orosz szellemi és erkölcsi értékek megőrzésére és megerősítésére irányul – válaszolta az orosz kulturális miniszter, Andrej Malisev, a Duma állami képviselője, Vladiszlav Davankov azon kérdésére válaszolva, hogy a két filmet bemutathatják-e Oroszországban. A hírről természetesen először a TASZ orosz hírügynökség számolt be.

Barbenheimer nemkívánatos Oroszországban

Még augusztus 1-én a Davankov képviselő levelet küldött az orosz miniszterelnöknek, amelyben a következő “kísérletre” tesz javasolta: éljenek a “kényszer licensz” alkalmazásával, „ellenséges országok” filmjei esetében, amelyeket azután az orosz mozikban mutatnának be.
Ez gyakorlatilag az állami kalózkodás egy formája lenne, mivel a 2022-es szankciók értelmében a hollywoodi stúdiók már nem forgalmazzák a filmjeiket Oroszországba. Ennek az intézkedésnek köszönhetően a két nyári sikerfilm, a “Barbie” és az “Openhajmer” is elkerüli az orosz mozikat.
Ám még „kalózpéldány” formájában sem vetíthetnék Oroszországban, mivel a hivatalos állami álláspont szerint nem felelnek meg az ország erkölcsi értékrendjének, így tiltólistán vannak.
Ezek helyett az orosz közönségnek olyan szovjet időket idéző „klasszikusokat” kell nézniük, mint a “Cseburaska” vagy a “Tanú”

“Az orosz filmválaszték minőségi hazai alkotásokban gazdag” – mondta Malisev kulturális miniszter, utalva a szovjet idők animációs hősének élőszereplős filmben való feltámasztására, valamint a “világűrben készült első játékfilmre” (“Kihívás”) és az “Oroszország legújabb történelméről készült első játékfilm” (“Tanú”) sikerére.
A miniszter hozzátette, hogy a hollywoodi filmek behozatalának korlátozása ösztönzi az orosz filmes- és televíziós produkciók, valamint a nemzeti filmipar fejlődését. Malisev Vladiszlav Davankov képviselőnek írt válaszlevelében kijelenti, hogy az orosz filmek dominanciája a mozikban “hozzájárul a nemzeti erkölcsi és etikai értékeinek közvetítéséhez a nézők számára, valamint a fiatalok hazafias neveléséhez.”

Eddig a „Barbie” filmet Szaúd-Arábia, Vietnam, Libanon és Kuvait is betiltotta, a nők nem hagyományos szerepben való bemutatása miatt.
Az “Openhajmer” – Oroszországon kívül – eddig sehol sem tiltották be a világon, bár egyelőre nincs tervezett bemutatója Japánban, az atombomba áldozatinak hazájában.
Néhány muszlim országban és Indiában azonban arra kérték az „Oppenheimer” alkotóit, hogy az országaikban forgalmazott kópiáknál, Florence Pugh-t, néhány meztelen jelenetben a számítógépes technológia segítségével “öltöztessék fel”.
A két film világszerte rekordösszegű, 3,1 milliárd dolláros jegyár bevételt hozott. Greta Gerwig és Christopher Nolan filmjei, – amelyek az online térben “Barbheimer” néven hódítanak – egy napon július 21-én is debütáltak a mozikban.