Új anyag vethet véget a környezetszennyező műanyaghasználatnak

2025.04.24. - 16:00
Japán kutatók olyan átlátszó bioalapanyagot fejlesztettek ki, amely ellenáll a forrásban lévő víznek, ugyanakkor kevesebb mint egy év alatt lebomlik, ha az óceán fenekére kerül – számolt be a Phys.org.
Új anyag vethet véget a környezetszennyező műanyaghasználatnak

Korábbi kutatások szerint évente több millió tonna műanyag halmozódik fel a környezetünkben, beleértve az óceánok mélyét is. Emiatt a tudósok biológiailag lebomló, fenntartható alternatívák után kutatnak. Japán szakemberek most úgy tűnik átütő eredményt értek el.

A Noriyuki Isobe vezette japán kutatócsoport – amely több intézmény szakembereit tömöríti – egy papíralapú, lebomló anyagot hozott létre, amely több órán át képes tárolni a folyadékokat, még magas -forró – hőmérséklet mellett is. Ez alkalmassá teszi például poharak, szívószálak és más, műanyagból készült, mindennapi használati tárgyak kiváltására.

A kutatók a fejlesztéshez hidrogéllé alakított cellulózt használtak. A szárítást követően lítium-bromid vizes oldatával kezelték, ami segítette a cellulózt, hogy a kívánt formájában megszilárduljon. Az így létrejött anyag lehet vékony, akár egy műanyag pohár fala, vagy vastagabb is, igény szerint. A kutatók az anyagot tPB-nek nevezték el – ez egy teljes egészében cellulózból álló, átlátszó, háromdimenziós szerkezetű anyag.

A tesztek szerint az anyag kiválóan alkalmas például szívószálnak, és nem esik szét olyan gyorsan, mint a jelenlegi papír szívószálak. A tBP-ből készült poharakból csak minimálisan szivárogott a folyadék – és csak három óra után -, de növényi gyantából készült bevonattal ez a szivárgás is teljesen megszüntethető volt.
A tudósok tengeri környezetben is tesztelték az anyag lebomlását – sekély és mélytengeri vizekben egyaránt. Míg korábbi tanulmányok szerint a nagy mélységekben, az alacsony vízhőmérséklet miatt az anyagok sokkal lassabban bomlanak le, ez az új anyag kevesebb mint 12 hónap alatt teljesen lebomlott az óceán legmélyebb részein is.
Végül a kutatócsoport azt is vizsgálta, mennyire újrahasznosítható az új anyag.

Az eredmények szerint ez viszonylag egyszerűen megoldható, bár az újraformálás és újraolvasztás/újrahasznosítás után az átlátszóság némileg csökkent.

📷Getty Images